دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان یکی از دغدغه های والدین است. چه موقع می توان به جای شیر مادر شیر دیگری در رژیم غذایی استفاده کرد؟

مسلما قبل از اینکه نوزاد و کودک شما شش ماهه باشد، نبایستی از شیر دیگری مانند شیر خشک شتر به جای شیر مادر استفاده کرد.

بطور کلی بخصوص در بحث بیماری ها و سیستم ایمنی بدن، چون بیماری های اشتراک بالایی بین انسان و دیگر گونه ها ندارد و وجه اشتراک بالا نیست، هیچکدام از شیر ها از جمله شیر خشک شتر قابل مقایسه با شیر مادر نیست.

دستورالعمل خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت برای شش ماه اول برای کودک و نوزاد تغذیه و رژیم غذایی انحصاری شیر مادر است که تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو کودک و نوزاد شما در این مرحله را داراست.

پس از شش ماه، می توانید با خوراندن چند قاشق چای خوری فرنی، سوپ ها، دالیا، حلوا  را اضافه کنید. اگر شما مایل هستید شیر غیر از شیر مادر به کودک و نوزاد خود بدهید، با پزشک خود مشورت کنید.

به عنوان یک جایگزین برای شیر مادر، پزشکان کودک توصیه می کنند شیر خشک با فرمول مناسب کودک و نوزاد را دراختیار فرزند خود بگذارید. تا زمانی که کودک و نوزاد شما حداقل یک ساله باشد از شیر خشک استفاده کنید زیرا حاوی آهن و ویتامین های کافی است.

هنگامی که کودک شما یک ساله است، می توان سراغ سایر انواع  دیگر شیر رفت. البته علاوه بر شیر یک رژیم غذایی متنوع از مواد جامد سالم هم در اختیار کودکان و نوزادان قرار دهید.

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان


  راهنما خرید شیر خشک برای کودک و نوزاد من چیست؟

راهنما خرید شیر خشک با فرمول مناسب برای کودکان و نوزادان دستورالعمل پذیرفته شده است. خرید شیر خشک با فرمول مناسب برای کودکان و نوزادان سالم ترین جایگزین، راهنما و دستوراعمل برای تغذیه با شیر مادر است. اگر کودک شما به لاکتوز حساسیت دارد، می توانید فرمول شیر خشک سویا یا شیر های فاقد لاکتوز را مانند شیر شتر را انتخاب کنید.

شیر بسته بندی شده یا شیر پاکتی

شیر بسته بندی شده یا شیر پاکتی محبوب است چون به راحتی در اکثر شهر ها و روستا هم موجود است. شیر بسته بندی شده یا پاکتی در چندین نوع می باشد:

شیر چربی کامل یا پر چرب:

مهم است که شما شیر کامل یا پر چرب را به نوازادان و کودکان یک ساله خود بدهید و نه نوع کم چرب آن را.  چرا که برای رشد و نمو، فرزند شما نیاز به چربی و کالری بالا دارد. برای کودکان زیر دو سال، چربی باید حدود نیمی از کالری مصرفی روزانه را تشکیل دهد.

شیر نیمه چرب:

این نوع شیر مناسب برای کودکان زیر دو سال نیست. اما شما می توانید آن را بعد از اینکه فرزند شما دو ساله شد به عنوان یک عذای خوب به رژیم غذایی کودکان و نوزادان خود مغرفی کنید.

بدین ترتیب کودکان و نوزادان شما دارای رژیم غذایی متعادل و از وزن طبیعی می شوند. در غیر این صورت از شیر کامل یا شیر پر چرب استفاده کنید تا زمانی که کودک شما تا 5 سال سن داشته باشد.

شیر کم چرب:

شیر کم چرب برای کودکان زیر 5 سال مناسب نیست چون کالری و ویتامین های ضروری آن کم است.

شیر با بسته بندی شده تتراپک یا با شیر با ماندگاری بالا

شیر تترا به دلیل پاستوریزه بودن آن دارای چربی کمتر است. همچنین شما می توانید از ارزش غذایی دقیق آن برای فرزند خود مطلع شوید. شیر بسته بندی شده Tetra سنگین تر از دیگر شیر هاست و شاید نیاز به کمی رقیق شدن قبل از اینکه کودک شما بتواند آن را مصرف کند، داشته باشد.

این نوع شیر بهداشتی است و بهتر است در هنگام مسافرت استفاده شود. در خرید شیر تترا بسته بندی شده، همیشه به یاد داشته باشید تاریخ مصرف آن را بررسی کنید. حتی اگر فرزند شما به طور منظم شیر هایی به عیر از شیر مادر مصرف می کند، بهتر است شیر با ماندگاری بالا در هنگام مسافرت مصرف شود.

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

شیر سویا

پزشکان متخصصان اطفال استفاده از شیر سویا را قبل از سن یکسالگی نوزادان و کودکان توصیه نمی کنند. با این حال، اگر فرزند شما به لاکتوز حساس است، متخصص اطفال می تواند به شیر مبتنی و حاوی شیر گاو، فرمول مبتنی بر شیر سویا را پیشنهاد دهد.

هنگامی که به کودک و نوزاد خود غذای کمکی می دهید، می توانید از پنیر، ماست و کشک و… شیر گاو یا بوفالو استفاده کنید. چون به همان مقدار شیر گاو یا شیر بوفالو پروتئین و کلسیم دارد، اما حاوی لاکتوز بسیار کمتر است. این ها حاوی باکتری هایی هستندکه برای روده ها سالم هستند.

هنگامی که کودکان و نوزادان یک ساله هستند، می توانید شیر سویا را شروع کنید. اگر چه می تواند جایگزین شیر گاو شود، اما هنگام خرید شیر سویا، برچسب ها را به دقت بررسی کنید. همه شیر سویا ها غنی از ویتامین دی (ویتامین D)، ویتامین آ (ویتامین A) و کلسیم نیستند. یکی را انتخاب کنید که بیشترین ارزش غذایی را ارائه می دهد.

شیر گاو

مهم است که صبر کنید تا کودک و نوزاد و فرزند شما یک ساله شود تا شیر گاو را به او بدهد؛ زیرا آهن کافی ندارد. با این حال، مقدار کمی از شیر گاو می تواند با غذای کودک شما از شش ماه به بعد مخلوط شود.

از یک سال به بعد، شیر دیگری به جز شیر مادر می تواند جایگزین شیر مادر شود. شیر گاو و دیگر شیر ها می تواند در رژیم غذایی کودکان نوزادان و فرزندان شما نقش مهمی داشته باشد، زیرا پروتئین ضروری، کلسیم، منیزیم و ویتامین بی 12 (ویتامین B12 ) و ویتامین بی 2 ( ویتامین B2 ) یا (ریبوفلاوین) را فراهم می کند.

بسیاری از مادران ترجیح می دهند پس از مدت اندکی شیر دادن، به شیر های دیگر روی بیاورند، و کمی آب به شیر اصافه کنند اما این کار را نکنید. اضافه کردن آب به شیر، محتوای مواد مغذی آن را کاهش می دهد و خطر بیماری های که با آب ایجاد می شوند را افزایش می دهد، به ویژه اگر آب جوش داده نشود و یا  از آب تصفیه شده استفاده نشود.

شیر گاو مانند سبزیجات که دارای برگ سبز تیره هستند، منبع خوبی از کلسیم، فسفر، ویتامین آ (ویتامین A ) و منیزیم است. این مواد برای ساخت دندان های کودکان، نوزادان و فرزندان شما و تنظیم انعقاد خون و کنترل عضلات لازم و مفید است.

 با ویتامین دی (ویتامین D)، شیر به بدن کمک می کند تا کلسیم مورد نیاز خود را جذب کند. شیر همچنین پروتئین برای رشد و همچنین کربوهیدرات ها را فراهم می کند، که به کودک، نوزاد و فرزند شما انرژی لازم را می دهد تا در تمام طول روز بیدار بماند.

شیر بوفالو

شیر بوفالو غنی از ویتامین آ (ویتامین A) است، دارای پروتئین بالاتر و حاوی آهن، کلسیم و فسفر بیشتری نسبت به شیر گاو است. اگر شما قصد دارید شیر شیر بوفالو را به کودکان نوزادان و فرزندان بدهید، ابتدا آن را جوش داده و آنرا خنک کنید و سپس لایه کرم را قبل از تغذیه نوزاد خود بردارید.

بهتر است تغذیه با شیر بوفالو را بطور آهسته با کودکان، نوزادان و فرزندان تان اعاز کنید. با مقدار کمی شیر شروع کنید و سپس به تدریج آن را افزایش دهید. از شیر بوفالو برای تهیه غذای کودک خود مانند کورنفلکس (برشتوک)، فرنی، و سوپ استفاده کنید.

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

دستورالعمل راهنما خرید شیر خشک برای نوزادان کودکان

شیر بز یا شیر گوسفند

هرگز شیر بز و گوسفند را به نوزادان زیر یک ساله ندهید. حتی پس از یک سال، بهترین انتخاب شیر پاستوریزه است.

قبل از معرفی هر گونه شیر یا محصولات لبنی، با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک متخصص اطفال بر اساس الگوی رشد و نمو کودکان نوزادان و فرزندان تان و بر اساس نوع و کمیت شما را راهنمایی می کند.

شیر شتر

جدیدترین شیر برای نوزادان کودکان شیر شتر شاست. یکی از تولید کننده لبنیات شیر شتر در امارات ادعا کرده است که شیر شتر مبتنی و با فرمول نزدیک بر شیر مادر را برای اولین بار در جهان راه اندازی کرده است.

این شیر شتر فرموله شده برای نوزادان و کودکانمناسب فرزندانی است که به لاکتوز حساس هستند. تولید کنندگان شیر خشک شتر جدید در دبی می گویند این فرمول در مورد نوزادانی که از شیر گاو مصرف می کنند و با آن مشکل دارند بسیار مناسب است و حداقل سه برابر ویتامین C بیشتری دارد.
یک سال پیش یعنی سال 2017  یک تولید کننده شیر شتر در ایالات متحده به دنبال راه اندازی یک محصول مشابه یعنی شیر خشک شتر مخصوص کودکان و نوزادان بود اما هنوز چیزی منتشر نکرده است.

منبع:

https://www.babycenter.in/

https://www.dailymail.co.uk/

مشاوره

تهیه و مصرف محصولات سالم و طبیعی و شیر شتر

شیر شتر دوغ شتر جلوگیری پیشگیری درمان دیابت

شیر شتر دوغ شتر جلوگیری پیشگیری درمان دیابت

درمان دیابت یا پیشگیری از دیابت چگونه براحتی امکان پذیر است؟ شیر شتر دوغ شتر جلوگیری پیشگیری دیابت و درمان دیابت را ممکن کرده اند.
کنترل گلیسمی و آنزیم های آنتی اکسیدان شیر شتر دوغ شتر برای درمان بیماری دیابت

کنترل گلیسمی و آنزیم های آنتی اکسیدان شیر شتر دوغ شتر برای درمان بیماری دیابت

مصرف شیر شتر و محصولات لبنی شیر شتر (دوغ شتر سر شیر شتر کشک شتر و ...) باعث افزایش تولید آنزیم های آنتی اکسیدان بدن و کاهش استرس اکسیداتیو و کنترل گلیسمی می شود.

11 دلیل برای نوشیدن و مصرف شیر شتر و محصولات لبنی شتر

نوشیدن شیر شتر و مصرف محصولات لبنی شتر، به دلیل های مختلف توجیه پذیر است.
چگونه قلیاب صابون پزی، هیدروکسی سدیم سود سوزآور، را به شیر شتر برای تهیه صابون دست ساز در فرآیند سرد اضافه کنیم

چگونه قلیاب صابون پزی، هیدروکسی سدیم سود سوزآور، را به صابون برای تهیه صابون دست ساز در فرآیند سرد اضافه کنیم

چگونه قلیاب صابون پزی، هیدروکسی سدیم سود سوزآور، را به صابون برای تهیه صابون دست ساز در فرآیند سرد اضافه کنیم
چرا شیر شتر و دوغ شتر فعالیت های ضد میکروبی دارند و به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند؟

تماس با ما