چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

خرید شیر شتر چرایی مصرف آن

خرید شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از مصرف شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟ چرا؟ شاید تا به حال حتی به این پرسش فکر هم نکرده باشیم و از اهمیت آن آگاه نباشیم.

توصیه زیست محیطی به مردم استرالیایی این است که مصرف شیر و لبنیات خود را کاهش دهند. برای بعضی از افراد، که به لاکتوز یا پروتئین های خاصی حساس هستند، اجتناب از مصرف شیر یک ضرورت غذایی است. برای دیگران این مسئله یعنی کاهش مصرف لبنیات حاصل از شیر گاو یک انتخاب اخلاقی است که هدفش کاهش تساهل و رنج حیوانات و تخریب کمتر محیط زیست است.

به طور فزاینده ای، انسان به این سوی گام برداشته است که مصرف فرآورده های لبنی را به عنوان راهی برای کاهش تاثیر رژیم غذایی بر محیط زیست دنبال کند. مهم تر اینکه، گاو، متان زیادی را تولید می کند و متان جزئ گازهای گلخانه بسیار موثر در تغییر اقلیم و پدیده گرم شدن جهانی آب و هوا و گرم شدن اقلیم زمین است. از طرف دیگر پاک تراشی زمین برای چرا، تبدیل به یکی از بزرگترین عوامل جنگل زدایی در سطح جهان شده است.

بنابراین، آیا زمان آن نیست که ما همه ما یک جایگزین برای مصرف شیر گاو بیابیم؟ و روی به شیر هایی مانند شیر بادام یا شیر سویا برویم؟ و یا در افق روشن تر به سمت مصرف شیر اسب یا مصرف شیر شتر یا خرید شیر شتر برویم؟

مصرف شیر گاو بزرگترین مسبب انتشار گازهای گلخانه است

در یک پژوهش علمی در دانشگاه ویسکانسین در سال گذشته، تجزیه و تحلیلی بر روی مقایسه هزینه های انرژی نسبی مصرف شده برای تولید شیر و لبنیات گاو و جایگزین های دیگر مانند شیر سویا و شیر بادام انجام شد.

در این پژوهش علمی کل چرخه تولید و مصرف هر محصول، از تولید در مزرعه، حمل و نقل به بازار، و زمان صرف شده در قفسه سوپرمارکت، مورد بررسی قرار گرفتند. بزرگترین مناطق تولید لبنیات و شیر گاو، شیر بادام و شیر سویا در ایالات متحده آمریکا، یعنی ویسکانسین، کالیفرنیا و ایلینوی انتخاب شدند. برای خرده فروشی، سوپرمارکت در شیکاگو برگزیده گردید.

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

گاو ها مسبب انتشار گازهای گلخانه ای بالاتری نسبت به تولید بادام و سویا بودند، یعنی گاو ها موجب تخریب بیشتر در محسط زیست و طبیعت می شوند – رواناب حاوی مواد مغذی به آبراهه ها، به شکوفایی جلبک ها کمک می کند، و باعث مشکلاتی مانند مرگ ماهی ها بطور وسیع در برکه ها و … می گردد.

شیر بادام تازه بیش از 3000 کیلومتر را با کامیون یخچال دار طی می کرد تا به سوپرمارکت در شیکاگو برسد تا بدست مصرف کنندگان آن برای خرید برسد.

با ترکیبی از 74 درصد زغال سنگ، 20 درصد برق حاصل از انرژی هسته ای، برق مصرفی سیستم خنک کننده سوپرمارکت شیکاگو  تامین می شود. شیر های لبنی یا شیر گاو به طور متوسط ​​2.6 روز در یخچال سوپرمارکت قرار داشت تا به دست مصرف کننده برای خرید برسد، در مقایسه این مقدار برای شیر بادام با 5.9 و شیر سویا 7.8 روز بود.

به گفته یکی از محققان، کورتنی گرانت، پس از آنکه هزینه های سوخت فسیلی برای فاصله های طولانی تر به بازار محاسبه شد و زمان خنک شدن بیشتر برای شیر سویا و شیر بادام محاسبه شد، مشخص شد که  هر دو نوشیدنی شیر سویا و شیر بادام دارای پتانسیل بالا و اثر بالایی در گرمایش جهانی نسبت به لبنیات شیر گاو بودند.

وی گفت: “مهم است که در هنگام ارزیابی اثرات زیست محیطی، کل دوره عمر محصول را در نظر بگیریم.” “من شگفت زده شدم که هزینه حمل و نقل محصولات تأثیر زیادی بر نتایج داشته است.”

مدت زمان صرف شده در یخچال سوپرمارکت سبب افزایش هزینه اثر تخریبی گاز گلخانه ای شیر تازه بادام و شیر سویا می شود. به هر حال، این یک مطالعه موردی است و شایدشاهد و نمایشگر وصعیت تمام بازار و پارامترهای بازار نباشد. همچنین، انتشار گاز های گلخانه ایی محصولات سویا و بادام  صرفا در مزرعه پدید نمی اید و بعد از آن هم نداوم می یابد.

این مطالعه احتمالا اتهامات بیشتری را به سیستم های حمل و نقل وابسته به سوخت فسیلی و برق نسبت می دهد تا به محصولات حاصل از بادام یا سویا. اما این مسئله در عین حال پیچیدگی سیستم های تولید مواد غذایی ما و خطرات خرید محصولات که با محیط زیست سازگار نیستند را برجسته تر می کند.

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

طبق نظر Michalis Hadjikakou از دانشگاه دیکین، یک گزینه سازگار با محیط زیست در یک مکان، ممکن است کاملا در منطقه دیگر در جهت عکس عمل کند و به عاملی مخرب برای محیط زیست بدل شود.

“هر کشوری منحصر به فرد است، هر قاره منحصر به فرد است و چیزی که فهمیدن آن برای ما بسیار دشوار است این است که حتی اگر شما به یک چیز در انزوا مانند شیر نگاه کنید، می توانید میزان بسیار بالایی از کارایی تولید را داشته باشید، ” او گفت اگر شما یک کارتون لبنیات، شیر بادام و شیر سویا را به طور تصادفی از قفسه در استرالیا بر دارید، این احتمال وجود دارد که اثر کربن به طور قابل توجهی کمتر از شیرگاو باشد.

مصرف آب در بادام

بیش از 4000 لیتر آب برای تولید یک کیلو گرم بادام مصرف می شود. حدود 3،400 لیتر آب برای یک کیلو گرم برنج لازم است. این دقیقا بدان معنا نیست که همه آب به شیر بادام منتقل می شود، زیرا شیر بادام معمولا حاوی 3 درصد بادام است. اما نکته این است که بادام مانند آب است. آنها همچنین آب و هوای گرم را دوست دارند.

با توجه به اشتیاق جهانی برای بادام، کالیفرنیا در طی 20 سال میزان تولید بادام خود را دو برابر کرد و زمین های زیادی را به زیر کشت بادام برد. در حالی که آب و هوای مناسب و گرم قابل اعتماد برای تولید بادام وجود دراد اما عرضه آب منطقه قابل پیش بینی نیست.

در سال 2014، کالیفرنیا یکی از بدترین خشکسالی ها را تجربه کرد. رودخانه هایی که به طور معمول برای آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می شدند خالی از آب بودند. برای به دست آوردن آب، آبیاری یک مسابقه تسلیحاتی برای بدست آوردن آب بیشتر در گرفت. شركت های چند ملیتی كشاورزی به استخراج آب های زیر زمینی روی آوردند و آبخوان ها را سریع تر از آن که از آب پر كردن شوند خالی می کردند.

تا سال 2011، محققان هشدار دادند که ذخایر آب در زیر دریای مرکزی کالیفرنیا به وضوح در حال از بین رفتن است و  “عواقب بالقوه ناگوار برای امنیت اقتصادی و غذایی در ایالات متحده” را بوجود می آورد.

مطمئنا محصولات بادام به تنهایی مورد سرزنش و اتهام قرار نگرفتند، اما این وضعیت تکرار اتفاقات استرالیا در این جا بود. بادام در اینجا تقریبا به طور انحصاری در مراتع میانه و پایین رودخانه موری رشد می کند. سویا از سوی دیگر در سواحل شرقی و در مناطق محدودی از قلمرو شمالی و شمال غربی استرالیا رشد یافته است.

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

جایگزین هایی برای شیر گاو

در واقع، تحقیق در سال 2017، سویا را به عنوان بهترین جایگزین برای شیر گاو از دیدگاه تغذیه یافتند. بر اساس اطلاعات روی مورگان از سال 2016، حدود 5 درصد از استرالیایی ها در طی یک دوره 7 روزه در همان سال، حداقل یک نوشیدنی سویا مصرف کرده اند. این در مقابل مصرف روزانه شیر لبنی ایالات متحده است که حدود یک چهارم لیتر در هر فرد هر روز است. تولید سویا بایستی خیلی بالا برود تا این شکاف را پرکند.

مقدار مطلوب لبنیات روزانه برای سلامتی و بدن انسان 250 گرم است. به گفته Dairy استرالیا، استرالیایی ها در حال حاضر حدود 350 گرم در روز مصرف می کنند. هم شیر سویا و هم شیر بادام بدون شک میتوانند جایگزین بعضی از فرآورده های لبنی شوند.

اما به خصوص به دلیل تغییرات آب و هوایی، بارندگی و درجه حرارت که مدام بالاتر می رود و غیر قابل پیش بینی و کنترل است، ما بایستی خواهان گزینه های بیشتری برای تغذیه خود باشیم و هر چه گزینه ها بیشتر بهتر.

به گفته دکتر Hadjikakou، تنوع محصولاتی که مصرف می کنیم، باعث می شود که ما صرفا از یک منبع خاص یا منطقه خاص برای تغذیه استفاده نکنیم و بر روی یک منبع یا منطقه فشار وارد نکنیم.

او گفت: “هنگامی که شما رژیم غذایی انعطاف پذیر تر را با کمترین میزان محصولات حیوانی مصرف می کنید و پروتئین های گوناگون گیاهی و پروتئین حیوانی متفاوت را در اختیار دارید، شما اثرات منفی و فشار بر منابع را در دامنه وسیع تری پخش می کنید.”

آینده: خرید شیر شتر یک کوهانه یا خرید شیر شتر دو کوهانه

بر اساس تحقیقات که بر روی شتر، انجام شد، نشان می دهد که شتر ها متان کمتری نسبت به گاو تولید می کنند.

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

چرا خرید و مصرف شیر شتر برای سلامت کره زمین و انسان مفید تر از شیر گاو شیر سویا یا شیر بادام است؟

آیا تا به حال یک لاته شتر شیر خرد و مصرف کرده اید؟ احتمالا می گویید نه. اما ممکن است به زودی به یک کافه نزدیکی شما لاته شیر شتر را برای خرید به شما عرضه شود. شتر ها به شرایط خشكی سازگار هستند و قادر به تبدیل غذای خشک و مواد مغذی به انرژی هستند.

به لحاظ عملی، به این معنی است که آنها می توانند در مرتع کم تولید و خشک پرورش یابند و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند. به گفته مدیر آن، پل مارتین، بسیاری از مزارع در جنوب شرقی کوئینزلند، شتر های وحشی آفات را از محیط زیست می گیرند. او گفت: “ما شتر ها را از طبیعت می گیریم، آن ها را آموزش می دهیم و  شیر آن ها را می گیریم”.

همچنین شواهدی وجود دارد که شترها به مانند گاو متان زیادی را تولید نمی کنند. یک مطالعه کوچک در سال 2014، منتشر شد که تجزیه و تحلیل آن نتایج زیر را داشت.

در حالی که شترها همان مقدار گاو متان را به ازای هر واحد فیبر تولید می کردند، اما وقتی که داده ها بر اساس وزن بدن استاندارد شد، نشان داد شتر ها حدود نصف مقدار گاو متان در طی یک دوره 24 ساعته  تولیدکردند. به همین دلیل است که آنها مقدار کمتری از غذا مصرف می کنند و در تبدیل آن به انرژی کارآمدتر هستند.

خرید شیر شتر مصرف شیر شتر

در هر حال خرید شیر شتر و مصرف شیر شتر یکی از گزینه های جایگزین شیر گاو در آینده نزدیک خواهد شد. شتر کمتر از نصف شیر یک گاو شیری، تولید شیر می کند و آقای مارتین می گوید مصرف شیر شتر و خرید شیر شتر از لحاظ اقتصادی حیاتی است.

در هر حال مصرف شیر شتر و خرید شیر شتر در حال گسترش روز افزون در جهان است، خرید شیر شتر و تولید شیر شتر مقرون به صرفه، اقتصادی، سالم و از نظر زیست محیطی گزینه ایی مناسب است. خرید شیر شتر در آینده نزدیک در بسیاری از مناطق گسترش می یابد و مصرف آن همه گیر می شود.

خرید شیر شتر و محصولات لبنی شیر شتر راهی مطمئن سالم برای همه است.

منبع:

https://www.abc.net.au
برای خرید

مصرف محصولات متنوع شیر شتر با ما در تماس باشید

با ما در تماس باشید

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.